המלצה להרכיב אל-חזור במדי המים

31/7/11

 

תאגידי המים יחזירו לצרכנים 100 מיליון ש'

הממונה על התאגידים ברשות המים מצא כי חלק מהתאגידים עשו קופה וצברו רווחים עודפים. הוא ממליץ על מתן החזר כספי של הרווחים העודפים לצרכנים. מדובר, בין היתר, בתאגידים בפ"ת, נתניה וראשל"צ.
מירב קריסטל

חשבון המים שלכם היה גבוה מדי? מסתבר שישנם תאגידי מים שעשו קופה. הממונה על התאגידים ברשות המים , ישראל עינב, מעריך כי חלק מתאגידי המים צברו רווחים עודפים המוערכים בכ-100 מיליון שקל, אם כי עדיין לא התקבלו כל הדו"חות הכספיים מכל התאגידים. לאור זאת, הוא ימליץ למועצת רשות המים על מתן החזר כספי של הרווחים העודפים לצרכנים, באמצעות זיכוי בחשבון המים.

 

 

 

"אני מחפש דרך חוקית ראויה להשיב את הרווחים לאזרחים", אמר ישראל עינב ל-ynet. "נמליץ לרשות המים על כמה אלטרנטיבות וננסה להיות הוגנים וטובים עם האזרחים ששילמו". 

 

 

מדובר ב-15-10 תאגידים שצברו עודף הכנסות, מתוך 52 תאגידים. כל השאר נמצאים בהפסדים. "מדובר בתאגידים גדולים, ותיקים וקצת יותר יעילים כמו פ"ת, נתניה וראשל"צ", מסביר עינב. "תאגיד מי אביבים בת"א, למשל, מפסיד כי הוא החל לפעול רק השנה וקיבל תשתית מאוד לקויה, לכן הוא מאוד רחוק מרווח.

 

"הדו"ח הכספי מביא לידי ביטוי את סך העלויות וההוצאות של התאגיד, וכפועל יוצא מכך נוצר רווח. אין ברשותינו את כל הדו"חות, אולם עד השבוע הבא, לפי החוק, כל התאגידים אמורים להגיש את הדו"חות שלהם, וברגע שיאושרו, הם יפורסמו באתרי האינטרנט של התאגידים ושל רשות המים. מעל מחציתם כבר נמצאים אצל רואה החשבון שלנו, ועוברים את בדיקות התקינות".  

 

ההחזר המתוכנן לצרכנים נובע מכך שתאגידים לא אמורים להרוויח כסף, כיוון שהם אמונים על תשתית בסיסית - מים?

 

"זה נכון שהתאגידים לא הוקמו לשם השאת רווחים, אך באופן עקרוני הם אמורים להיות מאוזנים. כיוון שהם עובדים על הון, מן הראוי שיגיעו לתשואה סבירה. כל אימת שנצברים סכומים, אנו מחפשים דרך להשיבם לציבור".

 

יתכן שיעבירו כסף מתאגיד מרוויח לתאגיד כושל?

 

"יתכן שזו דרך, עוד לא עסקנו בזה".

 

מה לגבי תחקיר כלבוטק בעניין מדידת המים הקלוקלת?

 

 

 

"נבדוק  את כל הנושאים שעלו בכלבוטק. מונה צוות מקצועי על-ידי מנהל רשות המים, שהגיש מסקנות לשר התשתיות ולרשות המים, ורוב הממצאים מצביעים על שההתנהלות בכל מה קשרו למדידת מים היא תקינה לחלוטין. ועם זאת, כנראה שתהיה המלצה להרכיב אל-חזור על השעונים הראשיים של כל בניין ובניין, לא על השעון הדירתי. זו אחת המסקנות המתגבשות. אחרי שהמסקנות תאושרנה סופית, נפעל לישם זאת בשיתוף עם מכון התקנים או בהנחייתו".

 

מתוך תגובות קוראים על הכתבה: